YARIMADA

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yarımada Projesi’ne giden ilk adımı, 2008 yılında düzenlediği “Urla-Çeşme-Karaburun Yarımadası Ulusal Fikir Yarışması” ile attı. Yarışmanın sonucu, katılımcı anlayışla “İzmir Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi”ne dönüştü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “yerelde kalkınma” hedefiyle öncülük ettiği strateji; İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) desteğiyle, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğinde hazırlandı. Büyükşehir Belediyesi stratejinin bölge halkı, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve akademisyenlerin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilmesine özen gösterdi.

Karaburun, Çeşme, Urla, Seferihisar ve Güzelbahçe ilçelerinden oluşan Yarımada’nın planlı gelişmesi ve kalkınması hedefiyle hazırlanan “İzmir Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi”ne, bölgenin hinterlandında yer alan ve Yarımada Belediyeler Birliği üyesi olan Balçova, Narlıdere, Menderes ve Selçuk ilçeleri de dâhil edildi.

Milattan önce 5 binlerden bu yana yerleşim alanı olan Yarımada'yı keşfetmek için bir çok nedeniniz var. Denizcilik, ticaret, felsefe, bilim, güzel sanatlar ve politikada çığır açan İyonya'nın (MÖ 6.yy.) mirası bu topraklarda yaşıyor. hem antik kentleri hem de Selçuklu ve Osmanlı eserleri ile bin yıllardır doığanın bereketini bugünlere ulaştıran Yarımada gerçek hayatı vaadediyor.

YÜRÜYÜŞ YOLU

Doğal hayatı yakalayan yürüyüş ve bisiklet yolları; tarih ve bağ temalı rotaların temelini oluşturuyor. Yarımada Projesi alanındaki altı antik İyon kentini ve diğer tarihi alanları birbirine bağlayan toplam 709 kilometrelik (ana hatlarıyla 450 km) yürüyüş yolu Selçuk Artemis Tapınağı’ndan başlıyor; Erythrai’den Karaburun Yarımadası’na uzanarak son buluyor.

Saha çalışmasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla dağcılık kulüp ve derneklerine bağlı gönüllü yürüyüşçüler sekiz gruba ayrıldı. Selçuk – Karaburun arasındaki 709 kilometrelik rotada 49 yürüyüş parkuru saptandı. Yürüyüşçülerin güzergâh üzerinde GPS cihazlarıyla belirlediği kamp alanları, su kaynakları, görülmeye değer tarihi ve doğal miras haritalara işlendi.

EFES - MİMAS YOLU

Efes – Mimas Yolu, yerleşimi sekiz bin yıl önceye giden İzmir yarımadasında, tarihin izini süren rotaların ortak adıdır. Yürüyüş ve bisiklet yolları ile geçilebilen parkurların yanı sıra zeytin ve bağ temalı rotaları meraklılarına sunar. Mavi rota ise kimliğini denizden alan coğrafyanın sınırlar ötesine açılan kapısıdır.

Selçuk, Menderes, Seferihisar, Güzelbahçe, Urla, Çeşme ve Karaburun ilçelerinden geçen Efes (Selçuk) – Mimas (Karaburun) Yolu, bu güzergâhtaki tüm doğal, tarihi ve kültürel birikimi içerir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği profesyonel dağcı ve yürüyüşçüler, bisikletçiler, zeytinciler ve bağcıların gönüllü çabalarıyla oluşturulan rotalar kapsamında; ulaşım olanakları, coğrafi veriler, konaklama mekânları, mola ve kamp alanları, sağlık tesisleri, tarihi ve doğal değerler, kerteriz noktaları gibi bilgiler haritalara işlenmiştir. Uluslararası standartlara uygun olarak işaretlenen rotalara yol levhaları yerleştirilmiştir.

Yarımada’da bin yıllar öncesinden bugüne taşınan kadim İyonya uygarlığından Osmanlı eserlerine kadar tüm tarihi birikim, İzmir’de ilk kez yürüyüş ve bisiklet rotalarına dönüştürülmüştür. Rotaların ana omurgasını oluşturan İyonya uygarlığının 6 kenti, Efes – Mimas Yolu’nda yer alır: Bunlar Ephesus (Efes-Selçuk), Kolophon (Değirmendere-Menderes), Lebedos (Ürkmez-Seferihisar), Teos (Sığacık-Seferihisar), Klazomenai (İskele-Urla) ve Erythrai’dir (Ildırı-Çeşme). Bir diğer İyon kenti Phokaia (Foça) ise, mavi rota aracılığıyla Karaburun’dan Yarımada’ya bağlanır.

Toplam 709 km uzunluğunda 49 parkurdan oluşan yürüyüş yolu, antik Efes kentinde Artemis Tapınağı’nın önünden başlar; mitolojik adı Mimas olan Karaburun’da sona erer

BİSİKLET YOLU

Kent içindeki 40 kilometrelik kıyı şeridine kesintisiz bisiklet yolu yapımını sürdüren, bisiklet kiralama sistemi Bisim istasyonlarını kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmalarını Yarımada bisiklet rotaları ile bütünleştiriyor. Belediye bir yandan da kenti, Avrupa Bisiklet Ağı’na (EuroVelo) entegre etme çalışmalarını sürdürüyor. Avrupa Bisikletliler Federasyonu’nun (ECF) yönettiği 70 bin kilometrelik EuroVelo’nun 14 rotası bulunuyor. Üyelik gerçekleştiğinde Avrupa bisiklet yolları deniz yoluyla Çeşme’den Yarımada’ya bağlanacak; İzmir’deki bitiş noktası ise antik Efes kenti olacak. Projenin iller arası ortaklıklar temelinde Aydın Kuşadası üzerinden Muğla ve Akdeniz’e uzanması düşünülüyor.

Bisiklet rotalarını hem kent içindeki yollara hem de Akdeniz ağına bağlamayı amaçlayan belediyenin organizasyonu ile odak noktasında bisiklet olan dört dernek ve topluluk, alanda çalıştı. İki gruba ayrılan bisikletçiler pedal basmaya Çeşme Limanı’ndan başladı. EuroVelo ölçütlerini de göz önünde bulunduran bisikletçiler, Selçuk’taki Artemis Tapınağı’nda son bulan, tamamı 773 kilometreden oluşan rotaları belirledi. Sörf okulları, kaplıcalar, plajlar, doğal güzellikler gibi nirengi noktalarının yer aldığı toplam 15 parkurdan 3’ü (190 kilometre) EuroVelo standartlarını taşıyor. Bisiklet yolu, Yarımada’da görülmesi gereken tüm doğal ve tarihi güzellikleri içeriyor.

FESTİVALLER

Yarımada Projesi alanındaki yedi ilçede düzenlenen tüm şenlik, festival ve özel gün etkinlikleri, organizasyonundan tanıtımına dek bir plan dâhilinde yapılıyor.

Şenlikler tarih - kültür, tarım ve deniz - spor olmak üzere üç ana kategoride toplanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, tüm bu etkinliklerin takviminin birbirine uyumlu şekilde hazırlanması ve tanıtılması konusunda bir üst organizasyon olarak görev yapıyor.

Yarımada Gezi Rotaları Projesi’ni oluşturan tematik gezi güzergâhları, tematik pazarlar ile festival ve şenlikler, birbiriyle bütünleştiriliyor. Rotalar ve pazarlar aracılığıyla Yarımada’yı gezen, burada konaklayan ve alışveriş eden konuklar, şenliklerde bölgenin geleneksel renklerini tanıma şansı buluyor.

Adres

Kolca Mevkii 16/1 Bozköy
Karaburun / İzmir

İletişim

Tel : 0 532 481 85 05
Eposta :
furmakaraburun@gmail.com

Bizi Takip Edin

  • Facebook Reflection
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Reflection

© 2017 Furma Ekolojik Yaşam ve Gıda Ormanı Projesi

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now