Bostan

Yaklaşık 25 dönüm arazide çok yıllık bitkilere ağırlık vermekle birlikte kendi ihtiyacımızdan biraz fazlasını üretebilecek kadar bir bostanımız var. Geçmiş yıllarda fideleri ve çiçekleri karışık olarak diktik, yabani ot mücadelesi, çapalama v.b. yapmadık. Herşey iç içe geçmiş gibi görünmekle birlikte, geç zamana kadar hasat yaptık. Örneğin Aarlık ayında baharda ektiğimiz domatesleri toplamaya devam ettik.

2018 baharında aynı bostana yükseltilmiş yataklar yaptık. Bazı geniş yataklara permakültür'de anahtar deliği olarak tanımlanan cepler yaparak ekim yapılabilecek kenarları uzatarak yerden kazandık. Yatakları su isteyen ve istemeyen türlere göre sınıflandırdık ve damla sulama sistemini ona göre ayarladık. Tamamen atalık tohumlardan üretilmiş fidelerimizi yataklara yerleştirdik.

Yükseltilmiş yatakların üzerine basılmayacağından toprak fazla sıkışmayacak ve böylelikle bir sonraki sezon ekiminde toprağı çapalayarak yumuşatma ihtiyacı olmayacak. Yabancı otlarla bir dereceye kadar mücadele etmiyoruz. %40 a kadar yabancı ot bulunmasında sakınca görmüyoruz, böylelikle ektiğimiz sebzelerin biyolojik düşmanlarının hedefi şaşırmasını da sağlamış oluyoruz. Yabancı otların çoğalmasını önlemek için zaman zaman malç kullanıyoruz.

Adres

Kolca Mevkii 16/1 Bozköy
Karaburun / İzmir

İletişim

Tel : 0 532 481 85 05
Eposta :
furmakaraburun@gmail.com

Bizi Takip Edin

  • Facebook Reflection
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Reflection

© 2017 Furma Ekolojik Yaşam ve Gıda Ormanı Projesi

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now