Gıda ormanı/Bahçe

Üç ayrı yerde 100 ve 450 rakımlarda Kuzeye ve Güneye bakan toplam 25 dönüm arazimiz var. Arazilerde yaprak döken ve dökmeyen türleri, meyve ağaçlarının arasında azot bağlayıcı yalancı akasya, iğde, erguvan, İzmir mimozası, gülibrişim gibi ağaçları bir arada ama belirli bir düzende yetiştiriyoruz. Birşey dikmeyeceksek çalıları ve yerel türleri sökmüyoruz. Yabani türleri yerinde aşılıyoruz. Toprağı sürmüyoruz, sadece otları biçip yatırıyoruz. 2012 yılından bu yana bunu yaptığımız için arazinin zemini halı gibi ot kaplanmış durumda. Bu yöntem arazinin su kaybını önlüyor, toprak üzerindeki biyolojik çeşitliliğin devamını ve yağmur suyunun toprağa yayılmasını sağlayıp erozyonu engelliyor.

Zehir kullanmadığımız için arazimizde yerel faunaya ait her türden canlı yaşıyor. Yerel floraya uygun çeşitli bitki türlerini bir arada tuttuğumuz için zararlıların etkisi kısa ve az oluyor. Doğa herhangi bir türün baskın çıkmasını engelliyor. Bir zararlı sayısı artarsa, onun doğal düşmanı ortama gelip bir süre sonra dengeyi sağlıyor. Örneğin, arazimizdeki uğur böcekleri kırmızı örümceklerin, baykuşlar tarla farelerinin, kertenkeleler salyangozların çoğalmasını önlüyor, v.b.

Her ne kadar Fukuoka tarzını benimsemiş olsak ta ağaçlarımızı çekirdekten yetiştirmedik, fidan olarak diktik. Daha sonra ilk diktiklerimizden aldığımız çelikleri çoğaltarak her yıl dikim yapmaya devam ettik. Ağaç aralarına ilk yıllarda azot bağlayıcı olduğundan yonca tohumları saçtık ancak sulamadığımız için yoncalar yeterince yayılamadı. 2017 Ekiminde araziye yine azot bağlayıcı bir tür olan fiğ saçtık. Sonuç gayet başarılı. Fiğ ekonomik olmakla birlikte, susuz ortamda hem 450 rakımda hem sahilde iyi bir yayılma gösterdi.

Yaylaköy deki arazimizde nar ağırlıklı olmak üzere asma, kayısı, badem, erik, ceviz, elma, ayva, kiraz gibi türleri yetiştiriyoruz. Çiftliğin bulunduğu araziye ise zeytin ağırlıklı olmak üzere nar, asma, narenciye, badem, erik, dut, vişne gibi ağaçlar dikildi. Zeminde ise belirli alanlarda nergiz çiçeği yetiştiriyoruz. Dikilen zeytinler deliceye aşılı, eskilerin "Furma" dediği hurmalaşabilen Erkence türü.    

Ağaçlar bir damlama hattı üzerinde birbirlerine 2-3 m mesafeyle dikildi. Aralarına traktör girmeyeceği için sık dikim yapıldı. Ağaçların büyümesiyle birlikte zemine daha fazla gölge düşmesi, sürekli biçilen otların zemini bir malç tabakası olarak kapatması nedeniyle sulama ihtiyacının gittikçe azalmasını bekliyoruz. Zemindeki malç tabakası nedeniyle yağmur suları araziye yayılmakta, dereleşme her geçen yıl ciddi miktarda azalmaktadır. Yıllar içerisinde arazide taban suyu oluşmasını bekliyoruz. Ağaçların yeterli olgunluğa uşlaşması ile de sulama  ihjtiyacının sonlanmasını bekliyoruz.

Adres

Kolca Mevkii 16/1 Bozköy
Karaburun / İzmir

İletişim

Tel : 0 532 481 85 05
Eposta :
furmakaraburun@gmail.com

Bizi Takip Edin

  • Facebook Reflection
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Reflection

© 2017 Furma Ekolojik Yaşam ve Gıda Ormanı Projesi

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now