FURMA

Ekolojik Yaşam Çiftliği

Kovid -19 nedeniyle Haziran sonuna kadar  gönüllü kabul etmiyoruz. Bu süre içerisinde iki haftadan kısa olmamak kaydıyla sadece konuk kabul edebiliriz. Normal işleyişimize ne zaman döneceğimiz konusunda, pandeminin ilerleyişine göre güncelleme yapacağız. Saygılarımızla.

Biz kimiz ve ne yapıyoruz?

Furma Ekolojik Yaşam Çiftliği, doğayla bütünleşik, tüketim yerine üretim değerlerini esas alan, tükettiğinden fazlasını üretmeye gayretli, enerjiyi ve kaynakları mümkün olduğunca iyi bir şekilde kullanarak ve ileriye aktararak sürdürülebilirliği ön plana koyan, paylaşımcılığı ve birliğin getirdiği gücü öğrenmek, diğerlerine öğretmek ve ilham vermek için kullanan, bütüncül bir tarım, üretim ve yaşam alanıdır.

Bu çiftlikte bizler,

Dünyada süregelen tüketim sistemine ve onun aygıtlarına alternatif üretim ve yaşam şekli oluşturmaya çalışıyoruz. Bireye dayalı ancak içerisindeki her bir bireyin bütüne organik biçimde bağlı olduğu, duyarlılığı ve farkındalığı ön plana çıkartan bir sistem hayata geçirmeye çalışıyoruz.

Fukuoka’nın “Doğa ile mücadele etmek yerine onu gözlemlemek”, Permakültürün “simbiyotik ilişkileri güçlendirmek ve onların bir parçası olmak”, Sintropia nın “doğadan aldığını ona geri kazandırmak” mottolarını benimsiyor, dünyada uygulanan farklı doğal tarım yöntemlerini hayata geçiriyoruz.

Bu uygulamalardan deneyimlediklerimizin sonuçlarını gözlemliyor, yerele uygun olanları kendi üretimimize entegre ediyoruz.

 

Karaburun yarımadasının Yaylaköy, Bozköy ve Uzundere vadisinde kurtarabildiğimiz tarımsal alanlarda doğa ile uyumlu, verimi yüksek, su tutma kapasitesi olan toprak üretmeye çalışıyor, yerel floraya uygun ağaç ve bitkilerden orman vasıflı alanlar ve gıda ormanları oluşturmaya çabalıyoruz.

 

Bu çalışmaları yürütmek üzere bir araya gelmeye, birlikte çalışmanın gücüne, sonsuz öğrenme ve öğretme haline, tüm bu deneyimlerden çıkarttıklarımızı paylaşmaya ve aktarmaya yönelik çabamız artarak sürecek. Biriktirdiklerimizi paylaşmak üzere eğitim, etkinlik ve çalışmaları sürdüreceğiz.

Adres

Kolca Mevkii 16/1 Bozköy
Karaburun / İzmir

İletişim

Tel : 0 532 481 85 05
Eposta :
furmakaraburun@gmail.com

Bizi Takip Edin

  • Facebook Reflection
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Reflection

© 2017 Furma Ekolojik Yaşam ve Gıda Ormanı Projesi

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now
Furma'da gün doğumu